Kredi Notu

Kredi Notu Nedir?

Finansal geçmişe bakılarak, toplanan verilerin analiz edilmesi sonucu oluşan puanlamaya ‘kredi notu’ denilmektedir. Bankaların, sigorta şirketlerinin, taksitli satış yapan çeşitli kuruluşların müşterilerine kredi onayı sağlayabilmesi için kredi notu önemli bir ölçüttür. Ülkemizde birçok farklı finansal kuruluş kendi puanlama sistemini oluşturmuştur. Bu sistemler oluşturulurken finansal kuruluşlar müşteriler hakkında daha detaylı ve doğru bilgiye ulaşmak amacıyla Kredi Kayıt Bürosu’na üye olmak zorundadır.

Kredi Notu belirlenirken neler dikkate alınır?

Kredi notu belirlenmesinde bankalarla olan ilişkiniz, finansal geçmişiniz çok önemlidir.

Kredi notu belirlenmesinde başlıca dikkat edilen hususlar:

  • Kredi kartları türleri ve sayısı
  • Gelir gider durumunuz
  • Geçmişte kullandığınız krediler
  • Şu anda ödemekte olduğunuz krediler ve kredi kartı borcunuz
  • Kredi kullanma yoğunluğunuz
  • Bankalarda bulunan güncel limit bilgileri

Bunlar haricinde kredi notunu belirleyen birçok faktör bulunmaktadır. Fakat buradaki maddeler kredi notunuzu belirleyen en önemli ölçütlerdir.

Her kuruluşun belirlediği puanlama sistemi farklılık gösterir. Ülkemizde KKB tarafından finans kuruluşlarından alınan verilerin değerlendirilmesine göre 1-1900 puan arasında kredi notu ölçeği aşağıdaki gibidir.

kredico tablo

Bu durumda büyük olasılıkla “en riskli” grup kredi başvurusu için direk ret cevabı alacaktır. Bunun aksine “iyi” veya “çok iyi” grubunda olan müşterilerin çok büyük ihtimalle kredi başvurusu onaylanacaktır. “Az riskli” kategorisinde yer alan müşterilerin aylık gelir durumu, çalıştıkları kurumlar, mesleklerine bakılarak başvurdukları kurum tarafından değerlendirmeye alınacaklardır. Kredi notu sıfır olan müşteriler aktif olarak uzun süredir bankalarla, kredi, kredi kartıyla bağlantısı olmayan kişilerdir. Bu durum onların riskli kategorisinde değerlendirilmelerine yol açar.

KREDİ NOTUNUN ÖNEMİ

Bankalar, sigorta şirketleri, taksitli satış yapan firmalar borcunuzu ödeyip ödeyemeyeceğinizle son derece ilgilidir. Kredi notunuzun yüksek olması bu kuruluşlar adına işlemlerinizin garanti altına alınmasını sağlar. Bunun yanında kredi kullanımı için olumlu cevap alma olasılığınızı artırır. Kredi, nakit desteği açısından son derece kurtarıcıdır. Puanınızın yeterince yüksek olması bankaların siz istememiş dahi olsanız bile ihtiyacınız olduğunda çekip kullanabileceğiniz krediyi sizin için hazır halde tutmasını sağlar.

Kredi notunuz sigorta şirketleri tarafından hatta işveren tarafından da dikkate alınır. Bir nevi sorumluluklarınızın altından nasıl kalktığınızı gösterir. Kredi notunun yüksek olması güvenilirliği artırır.

Bir diğer önemli konu ise, kredi notunun sıfır olması durumudur. Bu durumda belirsizlik söz konusudur. Belirsizlik, kredi verenler tarafından risk olarak tanımlanır. Kredi notunuzun sıfır olduğu durumda ipotek, kefil, düzenli gelirler referans olarak gösterilirse kredi kullanım şansınız artar. Aksi halde riskli müşteri olarak görülüp büyük olasılıkla kredi onayı alamazsınız.

Kredi notu hem kredi veren hem kredi alacak olan taraf için son derece önemlidir. Kredi veren kuruluşların alacaklarını zamanında tahsis etmesi, belirsizliği ve riski yönetmesi adına önemli bir ölçüttür. Finansal taleplerin değerlendirilmesi için kurulan karar destek sistemleri kredi notuna bakarak kredi talebinde bulunan kişinin riski yüksekse otomatik olarak değerlendirmeye almaz. Böylece kredi veren şirketler zamandan ve personelden tasarruf eder.

Paylaş